Susisiekti
Contact request

About you:

* Privalomas
Pateikdami šią formą jūs pritariate mūsų pranešimui dėl privatumo.

Nerūdijantys plienai


Nerūdijančiu plienu bendrai vadinama grupė geležies pagrindu gaminamų lydinių, kurių sudėtyje ne mažiau kaip 10 %, o dažnai netgi daugiau kaip 12 % chromo. Kaip nusako pavadinimas, bendrinis nerūdijantis plienas yra atsparus korozijai, kurią sukelia drėgnas oras, deguonimi prisotintas vanduo ir kt. Juk korozija (rūdys) yra vienas didžiausių įprastinio plieno trūkumų. Nerūdijančio plieno atsparumą korozijai nulemia labai plonas apsauginis paviršinis chromo oksido sluoksnis, susidarantis dėl sąlyčio su oru.

Be chromo, daugelis nerūdijančių plienų gali būti legiruojami nikeliu. Kitas įprastinis priedas yra molibdenas, mažesne apimtimi nerūdijančio plieno sudėtyje gali būti vario, azoto arba titano. Bendriau tariant, korozinį atsparumą didina chromo, molibdeno ir azoto priedai. Nerūdijantis plienas, kuriame yra didesnis legiruojančiųjų elementų kiekis, yra atsparus netgi labai agresyvių cheminių medžiagų, pvz., rūgščių poveikiui, taip pat agresyviose terpėse, pvz., jūros vandenyje.

Nerūdijantis plienas skirstomas į keturias pagrindines grupes

Feritiniuose nerūdijančiuose plienuose, kurie kartais vadinami chrominiais plienais, paprastai yra nuo 12 iki 25 % chromo, o kai kuriose kitose markėse yra nedidelis molibdeno ar titano priedų kiekis. Jie pasižymi puikia apsauga nuo korozijos, tačiau yra palyginti minkšti; jų mechaninės savybės yra beveik tame pačiame lygmenyje kaip įprastinio neanglingo plieno. Feritiniai nerūdijantys plienai labai lengvai suvirinami. Tokie nerūdijantys plienai yra magnetiniai.

Feritiniai austenitiniai
nerūdijantys plienai, taip pat vadinami dupleksiniais plienais, yra palyginti gausiai legiruoti ir turi magnetinių savybių. Jie negali būti kietinami, tačiau yra gana didelio stiprumo ir paprastai pasižymi labai geromis korozinio atsparumo savybėmis. 

Austenitiniuose
nerūdijančiuose plienuose, be chromo, paprastai būna ne mažiau kaip 8 % nikelio. Aukštesnių markių plienai taip pat gali būti legiruoti molibdenu, azotu ir kartais variu ar titanu. Plačiai paplitusi plieno markė su 18 % chromo ir 8 % nikelio – tai daugiausiai naudojamas austenitinės klasės nerūdijantis plienas. Paprastai austenitiniai plienai būna nemagnetiniai, tačiau po apdirbimo austenitinis plienas tampa magnetiniu. Apsaugos nuo korozijos charakteristikos svyruoja nuo gerų iki puikių priklausomai nuo legiravimo priedų kiekio. Šios markės plienas taip pat labai atsparus karščiui ir gali būti naudojamas aukštų temperatūrų veikiamuose įrenginiuose. Austenitiniai plienai yra santykiniai minkšti ir negali būti kietinami, tačiau juos lengva suvirinti.

Martensitinių
nerūdijančių plienų sudėtyje, be chromo, yra ir anglies. Pastaroji laikoma priemaiša visose kitose nerūdijančio plieno rūšyse. Anglis užtikrina, kad martensitiniai plienai gali būti sukietinami ir įgauti didelį stiprumą, o tai reiškia, kad jie gali būti naudojami mechaniniuose komponentuose, kur reikalinga tam tikra antikorozinė apsauga, pavyzdžiui, vandens siurbliuose. Nepaisant to, dėl sudėtyje esančios anglies pablogėja atsparumas korozijai. Skirtingai nuo kitų rūšių, suvirinti martensitinius nerūdijančius plienus būna sunkiau. Šie plienai turi magnetinių savybių.

 

Santykinai ploni ir plokšti gaminiai juostų arba lakštų pavidalu sudaro reikšmingą visos naudojamos produkcijos iš nerūdijančio plieno dalį. Jie gaminami iš ištisinio liejimo būdu pagamintų plieno lakštų, kurie iš pradžių valcuojami karštuoju būdu, o paskui ploninami šaltojo valcavimo būdu. Po valcavimo medžiaga paprastai suvyniojama į ritinį, kad būtų lengviau dirbti gamykloje ir transportuoti. Norint užtikrinti pilną antikorozinę apsaugą, plienas, nesvarbu, ar jis valcuotas karštai arba šaltai, turėtų būti atkaitinamas (termiškai apdorojamas), o paskui ėsdinamas panardinant stipriose rūgštyse. Atkaitintas ir ėsdintas plienas žymimas 1D. Kita įprastinė paviršiaus kokybė yra 2B, kuri gaunama atliekant baigiamąjį, labai lengvą šaltąjį valcavimą, pagerinantį paviršiaus apdailą bei leidžiamą storio nuokrypį. Kaip alternatyva grūdinimui ore, terminis apdorojimas gali būti atliekamas naudojant apsaugines dujas (šviesusis atkaitinimas), o po baigiamojo švelnaus šaltojo valcavimo medžiaga įgauna beveik veidrodinį paviršių, kuris žymimas 2R.

Tai, kad nerūdijančio plieno lakštai ir juostos gali būti plačiai naudojamos apdailai bei higieninėse sistemose, reiškia, kad taip pat esama įvairių tipų mechaninės paviršiaus apdailos gaminių, kaip antai poliruotų (šlapiu ar sausu būdu) arba ten, kur keliami aukšti estetiniai reikalavimai, šepečiuotų. Padengus danga taip pat galima gauti paviršiaus apdailą, kurią lengva valyti ir kuri atspari pirštų atspaudams. Nerūdijančio plieno lakštų ir juostų paviršių taip pat galima struktūruoti valcuojant ir dekoruojant, kai struktūruojamos abi pusės, arba taikant vadinamąją „Deco“ technologija, kai dekoruojama tik viena pusė. Šiame procese, derinant su šepečiuojamu paviršiumi, gaunama ne tik patraukli išvaizda, bet ir padidėja standumas, stiprumas bei pagerėja atsparumas įbrėžimams ir dilimui. Kad nebūtų pažeisti darbo ir transportavimo metu, nerūdijančio plieno juostas ir lakštus su aukštos kokybės paviršiaus apdaila paprastai apsaugo plastikinė plėvelė,

Nerūdijančio plieno markės, kurias galima gauti juostų ir lakštų pavidalu, yra:

 • Austenitinis plienas, tiek standartinių markių, kuriose yra 18 % chromo ir 8 % nikelio, tiek vadinamųjų rūgščiai atsparių markių, kuriose yra daugiau nikelio ir molibdeno priedų,
 • Feritinis plienas, kuriame yra apie 17 % chromo ir kuris turi geras antikorozinės apsaugos savybes.
 • Dupleksinės markės, kuriose puikias antikorozinės apsaugos savybes papildo santykinai didelis stiprumas, ir
 • Karščiui atsparus nerūdijantis plienas, kuriame yra daugiau chromo, azoto ir retų žemių mineralų ir kuris gali būti naudojamas sistemose, kuriose
  temperatūra viršija 1 000 °C.

Lakštai ir juostos iš nerūdijančio plieno plačiai naudojami daugybėje įrenginių: buitiniuose prietaisuose ir virtuvės reikmenyse, maisto ir gėrimų pramonėje, plaušienos ir popieriaus gamyboje, cheminių medžiagų gamyboje, vandens valymo sistemose, balduose, ligoninėse ir ypač statybos sektoriuje fasadams, stogams ir vidaus apdailai. Visiškai įprasta, kad lakštas arba juosta sukarpoma arba supjaustoma pagal standartinį arba konkrečiam klientui pritaikytą ilgį ir plotį. 

Keturvelenis staklynas – tai karštojo valcavimo staklynas su keturiais velenais, iš kurių du yra darbiniai, kiti du – atraminiai. Nerūdijantį plieną sunku valcuoti karštuoju būdu, o norint pagaminti priimtinų tolerancijų nerūdijantį plieną, reikalingas galingas staklynas, kaip antai keturvelenis staklynas. Keturveleniu staklynu pagamintų plokščių iš nerūdijančio plieno storis paprastai būna 5–50 mm, tačiau yra galimybė pagaminti ir didesnio storio plokštes. Kaip ir karštai valcuotos plonos skardos atveju, čia kaip pradinis formatas imamas plieno ruošinys, tačiau skirtingai nuo plonos skardos, kuri po valcavimo suvyniojama į ritinį, plokštė keturveleniu staklynu gaminama plokščia. Tokiu būdu gauta neapdirbta plokštė po kraštų apkarpymo tiekiama tokia, kokia yra, arba padalinama į mažesnio ilgio ir pločio gabalus. Lygiai taip pat, kaip ir juostinė skarda, nerūdijančią keturveleniu staklynu pagamintą plokštę reikia grūdinti ir ėsdinti po valcavimo (1D variantas).

Nerūdijantis plienas keturveleniu staklynu pagamintos plokštės pavidalu:

 • Austenitinis plienas, tiek standartinių markių, kuriose yra 18 % chromo ir 8 % nikelio, tiek rūgščiai atsparių markių, kuriose yra daugiau nikelio bei 2–3 % molibdeno,
 • Karščiui atsparus nerūdijantis plienas, kuriame yra didesnis chromo kiekis, legiruotas azotu ir retaisiais žemės mineralais, kad būtų galima naudoti sistemose, kuriose temperatūra viršija 1 000 °C.

Keturveleniu staklynu pagaminta plokštė iš nerūdijančio plieno dažnai naudojama sunkesnėse pramoninėse konstrukcijose. Plokštės naudojimo galimybės yra įvairialypės, pvz., plaušienos ir popieriaus gamyboje, jūrų laivininkystėje ir atviroje jūroje esančiuose įrenginiuose, elektros energijos ir cheminių medžiagų gamyboje.

Nerūdijančio strypo gamyba prasideda nuo ištisinio liejimo būdu pagaminto strypo ruošinio arba lydalo, kurie įgauna savo pavidalą strypams skirtame karštojo valcavimo staklyne. Skirtingų formų velenai naudojami gaminant įvairių matmenų ir skerspjūvių gaminius, pvz., apvalius, kvadratinius, stačiakampius, šešiakampius arba kampinius profilius. Kaip ir kitos formos iš nerūdijančio plieno, strypai turi būti atkaitinami ir ėsdinami, priešingu atveju korozinis atsparumas pablogės. Išimtį sudaro apdirbimui tekinimo staklėse skirti apvalūs strypai, kuriuos tereikia atkaitinti, kadangi terminio apdorojimo procese ant paviršiaus susidariusi oksido plėvelė išnyksta.

Norint gauti geresnes leistinų matmenų nuokrypių charakteristikas, nerūdijančius strypus galima šlifuoti (apvalius strypus) arba traukti šaltuoju būdu (apvalius ir šešiakampius strypus). Taigi, apvalių strypų matmenų tolerancija atitiks ISO h9, kuri reiškia, kad skersmens tolerancijos intervalas bus apie 0,1 mm arba mažesnis, priklausomai nuo matmens. Be to, mechaniškai apdirbto strypo (ištekinto arba aptekinto) skersmens tolerancija yra geresnė nei atkaitinto ir ėsdinto strypo.

Nerūdijantis strypas dažnai naudojamas dirbtuvių sudedamosiose dalyse, taip pat svarbus veiksnys yra jo apdirbamumas. Kai reikia pagerinti apdirbamumą, yra nerūdijantis automatinis plienas, kuriame padidintas sieros kiekis, tačiau tokiu atveju geresnis apdirbamumas užtikrinamas atsparumo korozijai sąskaita. Kitoms markėms pagaminti nerūdijantis strypas lydymosi stadijoje gali būti apdorojamas kalciu, kuris gerina apdirbamumą, neblogėjant antikorozinėms savybėms ir, atlikus analizę, nenukrypsta nuo normos.

Strypų pavidalu esama tokių nerūdijančių plienų:

 •  Austenitinis plienas, 18 % chromo ir 8 % nikelio, tiek standartinis, tiek automatinis plienas, taip pat daugelis papildomai legiruotų markių, kurios yra atsparios rūgštims bei korozijai jūrų vandenyje.
 •  Karščiui atsparus nerūdijantis plienas, kuris turi didesnį chromo kiekį ir yra legiruotas azotu bei retųjų žemių mineralais, tinkamas naudoti sistemose, kuriose vyrauja aukštos temperatūros.
 • Didelio stiprio dupleksinės markės, pasižyminčios puikiomis apsaugos nuo korozijos savybėmis jūrų vandenyje naudojamose sistemose.
 • Martensitinis nerūdijantis plienas, tiekiamas grūdintas ir po to atleistas, pasižymintis dideliu stipriu ir vidutine antikorozine apsauga.

Kaip minėta pirmiau, nerūdijantis strypas dažnai naudojamas gaminant mašinos dalis, kai reikia atsparumo korozijai, kurį dažnai turi papildyti didelis stiprumas. Jis gali būti naudojamas, pavyzdžiui, perdirbimo pramonės sektoriuose, gaminant maistą ir gėrimus, taip pat įvairiose sistemose jūrų laivininkystėje bei atviroje jūroje esančiuose įrenginiuose.

 

Paminėtinas dar vienas specialus strypinis gaminys – nerūdijantis armavimo strypas. Tam tikrais atvejais dėl korozijos įprastiniame armatūriniame pliene gali labai susilpnėti gelžbetonio konstrukcijos, todėl pravartų apsvarstyti galimybę naudoti kitokią armatūrą, pagamintą iš nerūdijančio plieno. Esant poreikiui, gali būti tiekiamas dupleksinių markių nerūdijantis armatūrinis plienas, kurio stiprumas, lyginant su įprastiniu armatūriniu plienu, yra toks pat, tačiau pasižymi išskirtinėmis atsparumo korozijai savybėmis. Pagal užsakymą nerūdijantis armatūrinis plienas gali būti tiekiamas supjaustytas pagal ilgį ir suformuotas lankstant, todėl jį galima iš karto pradėti naudoti statybos aikštelėje.

Labai plačiai naudojami gaminiai yra nerūdijančio plieno vamzdžiai, kurie būna dviejų pagrindinių tipų: besiūliai vamzdžiai, dažniausiai gaminami ekstruduojant ruošinius, ir suvirintiniai vamzdžiai bei tuščiaviduriai profiliai, gaminami iš nerūdijančios plonos skardos, iš kurios formuojami ir po to suvirinami apvalūs, kvadratiniai arba stačiakampiai vamzdžiai. Tuščiaviduriai profiliai – tai kitas besiūlių vamzdžių storesnėmis sienelėmis pavadinimas.

„Tibnor“ siūlo platų įvairių matmenų bei markių vamzdžių asortimentą:

 •  Iki 12 mm sienelių storio suvirintiniai tuščiaviduriai profiliai, paprastai kvadratiniai arba stačiakampiai, tačiau ribotu mastu gali būti tiekiami ir apvalios formos vamzdžiai plonesnėmis sienelėmis. Kvadratiniai vamzdžiai turi plokščią paviršių ir atitinkamą stiprumą visomis pagrindinėmis kryptimis. Paviršiaus danga yra arba apdirbta iš dalies, t. y. nušlifavus tik sritį aplink siūlę, arba nušlifavus visą paviršių. Tuščiaviduriai profiliai gali būti naudojami pastatuose, kur svarbu laikytis higienos reikalavimų, pvz., maisto produktų gamybos įmonėse, ligoninėse, taip pat biurų pastatuose ir oro uostų terminaluose. Kvadratinius vamzdžius architektai dažnai naudoja kaip durų, fasadų bei sudėtingų viešųjų erdvių, pvz., požeminių geležinkelio stočių, tiltelių ir kt. dekoravimo elementą. Profiliai storesnėmis sienelėmis gali būti naudojami laikantiesiems elementams viešosios arba pramoninės paskirties pastatuose ir, lyginant su įprastiniu plienu, leidžia minimizuoti priežiūros sąnaudas.
 • Suvirinti apvalūs vamzdiniai profiliai paprastai būna plonasieniai ir dažniausiai naudojami skysčiams arba dujoms transportuoti. Paviršiaus apdaila paprastai atliekama atkaitinant ir ėsdinant arba poliruojant. Įprastinės naudojimo sritys – chemijos ir naftos chemijos pramonė, popieriaus gamyba bei maisto produktų ir farmacijos pramonė. Šiuose segmentuose gamybos įrenginiai veikia nepertraukiamai, todėl jų veikimo patikimumui bei mažoms priežiūros sąnaudoms keliami ypatingi reikalavimai. Maisto produktų pramonėje pagrindinis reikalavimas keliamas ir valymo paprastumui, o tai reiškia, kad paviršiaus apdaila, tiek vidinėje, tiek išorinėje pusėse turi būti aukščiausios kokybės.
 • Besiūliai nerūdijantys vamzdžiai reikalingi tada, kai sistemose turi būti storesnės sienelės, kadangi suvirintinių vamzdžių ir profilių gamybos technologija riboja sienelių storį, kurį būtų galima išgauti. Be to, besiūliai vamzdžiai yra geresnė alternatyva ten, kur privalu užtikrinti didelį korozinį atsparumą. Įprastinis naudojimo segmentas – branduolinės elektros energijos gamyba, naftos chemijos produktų gamyba, plaušienos ir popieriaus pramonė bei naftos ir dujų gavyba.
 • Tuščiaviduriai profiliai naudojami gaminant apdirbtas dalis su kiaurymėmis. Parinkus tuščiavidurį profilį, kurio matmenys sutampa su galutinio gaminio matmenimis, galima sumažinti tiek sunaudojamų medžiagų kiekį, tiek apdirbimo išlaidas. Gamindama besiūlius vamzdžius ir tuščiavidurius profilius, „Tibnor“ glaudžiai bendradarbiauja su „Sandvik Materials Technology“,– pirmaujančia pasaulyje įmone besiūlių vamzdžių ir tuščiavidurių sijų iš nerūdijančio plieno srityje.

Vamzdiniai gaminiai iš nerūdijančio plieno paprastai gaminami iš austenitinio plieno, tiek tokių markių, kuriose yra 18 % chromo ir 8 % nikelio, tiek rūgščiai atsparių markių, kuriose yra daugiau nikelio bei 2–3 % molibdeno.

Vamzdžių jungiamosios detalės naudojami sujungiant vamzdžių sekcijas į vamzdyną ir prijungiant įrankius, vožtuvus, siurblius bei kitus įrenginius. Be to, skysčio arba dujų srovė kartais turi pakeisti kryptį, atsišakoti, sumažėti arba visiškai sustoti.

Vamzdžių jungiamosios detalės skirstomos į kelias pagrindines grupes, kiekvienoje grupėje yra įvairių matmenų vamzdžių. Vamzdžių jungiamųjų dalių plieno markės, savaime suprantama, turi atitikti medžiagą, kuri parenkama vamzdžiams, atsižvelgiant į apsaugą nuo korozijos bei slėgio klasę. „Tibnor“ siūlo šių pagrindinių tipų vamzdžių jungiamąsias detales: alkūnes, trišakius, kūgius, sriegines ir kitas jungtis, flanšus, spaustukus, jungiamąsias veržles, įvores ir t. t.

Platus vamzdžių jungiamųjų detalių iš nerūdijančio plieno asortimentas papildo didžiules „Tibnor“ vamzdžių atsargas, todėl galime pasiūlyti kompleksinį sprendimą vamzdžiams ir vamzdynams. Šiuo tikslu mes bendradarbiaujame su bendrove „Outokumpus Stainless Tubular Products“, kuri yra viena pirmaujančių pasaulyje nerūdijančio plieno ir vamzdžių jungiamųjų detalių gamintojų.

Kitas „Tibnor“ asortimentas