Susisiekti
Contact request

About you:

* Privalomas
Pateikdami šią formą jūs pritariate mūsų pranešimui dėl privatumo.

Aliuminis

Aliuminis – tai nemagnetinis sidabro baltumo metalas. Jis lengvas, jo tankis sudaro trečdalį plieno tankio, grynoje formoje labai minkštas. Stiprumą galima gerokai padidinti legiruojančiųjų medžiagų pagalba. Kadangi aliuminis labai lengvas, jis dažnai naudojamas įtaisuose, kuriuose svarbu sumažinti svorį, pvz., lėktuvuose, transporto priemonėse, laivuose, pakuotėse ir pan. Aliuminis yra puikus šilumos ir elektros laidininkas. Metalą lengva formuoti lenkiant, tempiant, presuojant, ekstruduojant ir liejant.  Aliuminis yra labai atsparus vandens ar kitų cheminių medžiagų sukeliamai korozijai, nes jį dengia plona apsauginė aliuminio oksido plėvelė, kuri susidaro po kontakto su oru.

Aliuminis gali būti anoduojamas. Anodavimas – tai elektrolitinis procesas, kuriame sustorėja natūralus oksido sluoksnis. Anoduotas aliuminis yra blizgus ir gali būti naudojamas, pavyzdžiui, namų fasaduose, gaminant ženklus arba galutinius produktus, kuriuos valyti būtų lengviau. Anodinio sluoksnio storis priklauso nuo panaudojimo paskirties, tačiau yra itin tvirtas, beveik kaip deimantas. Anoduoto aliuminio negalima virinti.

Aliuminio lydinių klasifikavimas

Apdirbti lydiniai klasifikuojami pagal keturių skaitmenų sistemą, vadinamą EN standartu, kuris iš pradžių sukurtas JAV, o dabar taikomas visame pasaulyje.
Lasīt vairāk

Apdirbti lydiniai klasifikuojami pagal keturių skaitmenų sistemą, vadinamą EN standartu:

 • 1000 serija – tai visų pirma grynasis aliuminis, kurio sudėtyje yra ne mažiau kaip 99 % aliuminio. Jį galima sustiprinti šaltojo apdirbimo būdu.
 • 2000 serija – tai lydiniai su variu, kurie gali būti sustiprinti vadinamojo dispersinio sukietinimo būdu, kad būtų gautas panašus į plieną stipris. Anksčiau tokie lydiniai vadinosi duraliuminiu. 3000 serija – lydiniai su manganu, kurie gali būti sustiprinti šaltojo apdirbimo būdu.
 • 4000 serija ­ lydiniai su siliciu. Lydiniai su siliciu turi geras plūduriavimo charakteristikas, todėl dažnai naudojami įprasto ir slėginio aliuminio liejimo formose.
 • 5000 serija ­ lydiniai su magniu.
 • 6000 serija ­ lydiniai su magniu ir siliciu. Juos lengva apdoroti mechaniškai ir suvirinti, o stiprį galima padidinti dispersinio sukietinimo būdu, tačiau ne iki tokio pat stiprumo laipsnio, kaip 2000 ir 7000 serijos. 
 • Į 7000 serijos lydinių sudėtį įeina cinkas, kuris dažnai naudojamas kartu su magniu. Norint pagaminti pačius stipriausius aliuminio lydinius (kurių atsparumo riba siekia 700 N/mm2), jie gali būti sustiprinami dispersinio sukietinimo būdu.
 • 8000 serija – tai lydiniai su kitomis medžiagomis, kurios nenaudojamos kitose serijose.  

Aliuminio lydinių kietumo žymėjimai

Atsižvelgiant į mechanines savybes, ypač stiprumą, aliuminio lydinius galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes. Pirmoji grupė susideda iš lydinių, kurių negalima apdoroti termiškai, tačiau kurie gali įgauti didesnį stiprumą po apdorojimo šaltuoju būdu; tokių metalų būsena žymima raide „H“. Antrąją grupę sudaro termiškai apdorojami lydiniai, kurie stiprinami vadinamojo dispersinio sukietinimo būdu; šios grupės kietumas žymimas raide „T“.

Lasīt vairāk

Termiškai neapdorojami lydiniai (H)

Pirmasis skaičius po raidės „H“ nurodo specifinį pagrindinių priemonių derinį:

 • Šaltai sukietintas (H1X): reiškia apdirbimo būdą, kuriuo padidėja aliuminio stipris ir sumažėja lankstumas.
 • Šaltai sukietintas ir iš dalies atkaitintas (H2X): po šaltojo sukietinimo medžiaga atkaitinama šildant, todėl šiek tiek sumažėja jos stipris, bet padidėja lankstumas.
 • Šaltai sukietintas ir stabilizuotas (H3X): stabilizavimas – tai terminis apdorojimas žemoje temperatūroje, kurio metu stabilizuojamos mechaninės savybės tų lydinių, kurie priešingu atveju laipsniškai suminkštėtų kambario temperatūroje, pvz., 5000 serija. Šis procesas paprastai leidžia pagerinti lankstumą ir pašalinti liekamąją įtampą.
 • Šaltai apdirbtas ir atkaitintas, skirtas lakavimui arba dažymui (H4X).

Antras skaičius (1-9) po raidės „H“ nurodo šaltojo sukietinimo laipsnį. Kuo didesnis skaičius, tuo didesnė šaltojo apdorojimo dalis ir tuo didesnis stipris. Pavyzdžiui, H14 reiškia pusiau kietintą šaltojo apdirbimo būdu, pavyzdžiui, valcuojant šaltai ir neatkaitinant po valcavimo. H24 reiškia medžiagą, kuri visiškai apdirbta šaltuoju būdu, tačiau kurios stipris sumažėjo ir atkaitinant atkurtas pusiau kieto lygio lankstumas


Termiškai apdorojami lydiniai (T)

Aliuminio lydiniai termiškai apdorojami dviem etapais: pirmajame etape termiškai apdorojama tirpaluose; dažnai šis procesas vyksta kartu su kitu procesu, pvz., įkaitinant prieš ekstruduojant, po to greitai ataušinant, o paskui sendinant. Pirmasis skaičius po raidės „T“ identifikuoja sendinimo procesą.

Natūralus sendinimas (T1, T2, T3, T4): tai taikoma pokyčiams, kurie spontaniškai pasireiškia esant normalioms temperatūroms tol, kol lydinys galiausiai įgaus stabilią būseną, o kietumas bei stipris nebesikeis.

Dirbtinis sendinimas (T5, T6, T9): išgaunamas termiškai apdorojant aukštesnėse temperatūrose per nustatytą laiką tol, kol bus pasiekta stabili būsena. Pavyzdžiui, T6 nurodo į apdorojimą tirpaluose, po kurio vyko dirbtinis sendinimas. 

Dauguma plokščių produktų iš pradžių valcuojami karštai, jeigu jie nebuvo pagaminti ištisinio liejimo būdu iki tokio storio, kuris gali būti gautas iš karto po šaltojo valcavimo. Šaltasis valcavimas pagerina leidžiamus storio nuokrypius, tačiau ar tai bus naudojama gamyboje, priklauso nuo reikalingo galutinio storio, mechaninių savybių (būvio) ir nuo to, kokiam lydiniui tai taikoma. Paprastai aliuminio juostą ir lakštą lengva lankstyti, gręžti, pjauti ir formuoti štampuojant giliojo ištempimo būdu arba tempiant. Jeigu įrenginys reikalauja, kad aliuminį būtų galima suvirinti, svarbu pasirinkti tinkamą lydinį.

Aliuminio juostos ir lakštai naudojami gamybos, transporto, automobilių, konstravimo ir laivų statybos sektoriuose bei elektros sistemose. Plati lydinių pasiūla leidžia labai lanksčiai rinktis savybes, kurios taip pat matomos daugybėje panaudojimo sričių.

Rifliuoti ir kiti raštuoti lakštai gaminami naudojant šabloninį veleną paskutinėje valcavimo proceso stadijoje. Ženklams gaminti dažnai naudojamas lakuotas lakštas. 

Aliumininiai vamzdžiai paprastai gaminami nepertraukiamo liejimo būdu. Labiausiai paplitę lydiniai, skirti vamzdžiams – 6060/6063 plonų sienelių vamzdeliams ir 6082 stambesniems bei sunkesniems vamzdžiams. Aliumininius vamzdžius lengva papildomai apdoroti pjaunant, gręžiant juose skyles, apdirbant staklėmis ir šalinant šerpetas. Naudojant tinkamą įrangą juos paprasta lenkti. Anoduoti aliumininiai vamzdžiai ne tik atlieka dekoratyvines funkcijas, bet ir mažina tikimybę, kad ištraukiamas teleskopinis aliumininis vamzdis užstrigs.

Aliumininiai vamzdžiai dažnai naudojami įvairiuose šilumokaičiuose skirtingų tipų sistemose. Akivaizdu, kad jose svarbią reikšmę turi didelis aliuminio šilumos laidumas.

 

Aliumininiams vamzdžiams taikomo ekstruzijos proceso paskirtis – gaminti tiek paprastas, nesimetriško skerspjūvio detales, pvz., kampuočius, „T“ bei „U“ formos profilius, tiek sudėtingesnių formų profilius. Šis būdas yra ekonomiškas, kadangi tikslesnės galutinės formos konkrečios paskirties įrangai pagaminamos be tarpinių etapų. Labiausiai paplitę profiliams skirti lydiniai – 6060/6063 mažo skerspjūvio profiliams su plonomis sienelėmis ir 6082 stambesniems profiliams. Aliuminio profiliai gali būti naudojami daugelyje sričių – transporto priemonėse, konstrukcijose, elektronikoje, buitinėje elektroninėje įrangoje, balduose ir pan.

Apvalūs, keturkampiai arba stačiakampiai aliumininiai strypai gaminami ekstruzijos arba valcavimo būdu. Aliumininiai strypai dažnai naudojami mašinų dalyse, todėl lydinių, iš kurių jie gaminami ir kurių mechaninės savybės labai paplitusios, pasirinkimas yra didesnis nei, pvz., profilių. Renkantis lydinį mašinų dalių gamybai visų pirma turėtų būti atsižvelgiama į apdirbamumą. Tipinė panaudojimo sritis – hidrauliniai ir pneumatiniai vamzdynai, automobiliai ir transportas, laivų statyba bei bendroji gamyba.

Anodavimas gali būti taikomas mašinų komponentams, kurie turi būti atsparūs nusidėvėjimui, taip pat siekiant neleisti užsikirsti toms dalims, kurios liečiasi vienos su kitomis ar kitais metalais.

Kitas „Tibnor“ asortimentas